Poslední zemí, která se v sobotu připojuje k blokádě letů ruských dopravců nebo provozovatelů se sídlem v Rusku je Slovinsko. V době psaní příspěvku vyhlásily sankce kromě Slovinska ještě Bulharsko, Británie, Česko, Estonsko, Litva, Lotyšsko, Polsko a Rumunsko.
Některé letecké společnosti (z obou stran) zrušily své lety ještě před vyhlášením sankcí, např. airBaltic, KLM či S7 Airlines. S7 Airlines ruší všechny lety do Evropy od 26. února do 13. března. Lety ruských provozovatelů do západní Evropy jsou v podstatě paralyzovány (viz obr.2). Určitou možností zůstávají lety přes Černé moře.
Ruský regulátor automaticky uplatňuje reciproční sankce na provozovatele těchto zemí, takže řada zemí ztrácí přímé letecké spojení s Ruskem.
Leteckou dopravu dále omezuje zákaz vývozu náhradních dílů do Ruska. Kvůli případné potřebě náhradních dílů zrušila lety do Ruska společnost KLM. Informuje o tom portál NU.nl. Lety KLM do Petrohradu a Moskvy se 26. února obrátily zpět těsně před dosažením svých cílových destinací.
Společnost Delta Air Lines ohlásila, že ruší codesharovou dohodu s Aeroflotem.
Rada ICAO na jednání v pátek odsoudila nezákonné akce Ruska
Rada Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO) kterou tvoří zástupci 36 zemí se v pátek vyjádřila k situaci okolo Ukrajiny.
Rada odsoudila porušení územní integrity Ukrajiny, a to včetně vzdušného prostoru. Rada zdůraznila princip zachování bezpečnosti mezinárodního letectví a vyzvala Rusko zabezpečit bezpečnost civilního letectví v souladu s Chicagskou úmluvou. Všechny zúčastněné strany vyzývá najít řešení dialogem a prostřednictvím diplomatických kanálů.
Rada podpořila iniciativu Bezpečnější nebe, kterou vede Kanada a sleduje zajištění bezpečného civilního provozu v místech a v okolí konfliktních zón.
(Obr.: flightradar24.com, BBC, planes.cz)
Nebyly vloženy žádné komentáře.
Copyright © 1999-2025 planes.cz | Redakční systém